Posted inDrzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne- wszytko, co warto o nich wiedzieć

Drzwi zewnętrzne Insolut

Drzwi stanowią jedne z najważniejszych elementów wyposażenia każdego domu czy mieszkania. W dzisiejszych czasach, oprócz tego, że są one elementem przede wszystkim funkcjonalnym, to dodatkowo cechuje je niezwykle atrakcyjny design. Należy jednak rozróżnić drzwi wewnętrzne, od drzwi zewnętrznych. Czym różnią się od siebie takie modele skrzydeł drzwiowych? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Drzwi zewnętrzne vs. drzwi wewnętrzne- najważniejsze różnice 

Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka, często drzwi zewnętrzne Insolut nie różnią się od drzwi wewnętrznych, w rzeczywistości są to modele o zupełnie innych konstrukcjach, w związku ze swoim przeznaczeniem. W najbardziej ogólnym rozrachunku śmiało można założyć, że drzwi zewnętrzne zawsze są solidniejsze, jak również posiadają lepsze zabezpieczenia przed zniszczeniem czy niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Co więcej, drzwi wewnętrzne są cieńsze w swojej konstrukcji i lżejsze. Modele zewnętrzne są masywne, grube, cechują się wzmożoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne czy odkształcenia. 

Materiał użyty do wykonania 

Drzwi zewnętrzne wykonywane są z innych materiałów niż drzwi wewnętrzne. Co jednak najważniejsze, różnią się przede wszystkim proporcję użytych do produkcji materiałów. Do drzwi zewnętrznych w znacznej części używane jest aluminium, bądź co więcej, drzwi zewnętrzne wykonywane są w całości z różnych stopów stali.

Ogniotrwałość

W przeważającej części, drzwi wewnętrzne nie są ogniotrwałe, co odróżnia je od modeli drzwi zewnętrznych. W związku z obecnością dużej ilości elementów stalowych w drzwiach zewnętrznych, chronią one w dużym stopniu wnętrze budynku przed wtargnięciem płomieni. 

Klamki i rozety

Na szczególną uwagę zasługuje różnica w klamkach oraz rozetach. Każda klamka w drzwiach zamocowana jest na rozecie, która zwana jest także szyldem czy osłonką. To jeden z kluczowych elementów konstrukcyjnych każdych drzwi. Metalowa część, która została bezpośrednio przymocowana do drzwi, najczęściej różni się w drzwiach zewnętrznych od drzwi wewnętrznych rozmiarem, jak również materiałem, z którego została wykonana. 

Izolacja 

Drzwi zewnętrzne wykazują o wiele wyższą izolację termiczną, jak również dźwiękową niż modele drzwi wewnętrznych. W związku z tym drzwi zewnętrzne chronią przed przedostaniem się do wnętrz hałasu z zewnątrz. Co więcej, właściwe uszczelnione i dopasowane do framugi zatrzymują w domu czy w mieszkaniu ciepło, co ma kluczową rolę zwłaszcza w czasie trwania zimnych pór roku. 

Funkcja antywłamaniowa

Drzwi zewnętrzne posiadają dodatkowe wzmocnienia. W związku z tym pełnią również funkcję antywłamaniową. Drzwi zewnętrzne są pierwszą barierą do pokonania w celu wtargnięcia przez niepowołane osoby do wnętrz naszych obiektów. Co więcej, drzwi zewnętrzne odróżnia od modeli wewnętrznych rodzaj zamków, w które zostały wyposażone. Oprócz propozycji stricte antywłamaniowych nawet standardowe zamki, które montowane są w drzwiach zewnętrznych, są zawsze o wiele trudniejsze do sforsowania, niż zamki w drzwiach zewnętrznych wewnętrznych. 

Przeszklenia

Przeszklenia są niezwykle designerskimi elementami drzwi. We wnętrzach bardzo często możemy zaobserwować efektowne przeszklenia na drzwiach. Tymczasem, jeśli myślimy o drzwiach zewnętrznych, prawie nigdy nie występują w nich przeszklenia. Takie elementy nie gwarantują bezpieczeństwa i wytrzymałości, którymi muszą cechować się drzwi zewnętrzne. 

Rodzaje otwierania

Drzwi zewnętrzne otwierają się zawsze na zawiasach w lewą bądź prawą stronę. Drzwi wewnętrzne mogą być przesuwne bądź składane w harmonijkę.

Rola drzwi zewnętrznych w każdym budynku 

Można założyć, że drzwi zewnętrzne są zdecydowanie najważniejszym skrzydłem drzwiowym każdego budynku. To one przede wszystkim są gwarancją bezpieczeństwa dla każdego obiektu. Co więcej, wraz z elewacją budynku tworzą zewnętrzną aranżację- wizytówkę naszego domu czy mieszkania.

Rodzaje drzwi zewnętrznych 

By dopasować się do indywidualnych potrzeb i preferencji każdego posiadacza czy zarządcy obiektu, drzwi zewnętrzne dostępne są w szerokiej gamie wielu, różnorodnych modeli. Do najbardziej popularnych zaliczyć należy takie rodzaje drzwi zewnętrznych jak m.in.:

  • modele drewniane,
  • modele wykonane z PVC,
  • modele stalowe,
  • modele z włókna szklanego,
  • modele aluminiowe

Tak bogata różnorodność wyboru sprawia, że bez trudu uda nam się wybrać doskonałe pod każdym względem drzwi dla swojego obiektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *